Naposledy aktualizováno: 26.09.2024 13:13:24
Na úvodní stranu

Obecní knihovna Svépravice

     Rozsvícení vánočního stromu na návsi obce Svépravice :

 

       V sobotu 28.11.2015 se na svépravické návsi podruhé rozsvítil vánoční strom. Proti loňskému roku došlo k rozšíření pěveckého sboru na 13 zpěváků. Vedle domácích Veroniky Hlomové, Diany Mazačové a Elišky Čapkové vystoupili sourozenci Klímovi, Žákovi a sestry Isternitzovy a Adamcovy, kteří pod vedením Marie Hlomové přednesli šest písní. Postupně zazněly Měsíce od Hradišťanu, koledy V chudé stáji, Krásný sen, Jan Křtitel, Při vánoci a Purpura. 

          Jednou ze změn proti minulému roku mělo být vystoupení místních otců s vánoční písní „Narodil se Kristus Pán“. Tuto myšlenku poprvé formuloval Aleš Vaverka při ochutnávce slivovice a dle ohlasu sousedů se zdálo, že byla přijata s pochopením. S blížícím se termínem vystoupení však zájem potenciálních zpěváků uvadal. Obecní knihovník se pokusil zachránit situaci tím, že v předvečer vystoupení přinesl namnožený text písně do hasičského klubu. Vzhledem k uvolněné náladě přijala většina přítomných libreto s pochopením a jala se s nadšením nacvičovat. Renate Coooymans nahrála přes zavřené okno mohutný chorál, který uvedeme na příštím promítání v kulturním salonku jako průkazní materiál. Očití svědkové tvrdili, že se zkouška protáhla až do časných ranních hodin. Zdálo se, že bude historické vystoupení zachráněno. Optimismus však zchladil starosta obce, který vyjádřil určité pochybnosti se slovy, že ráno bývá střízlivější večera.

          Tento postoj se ukázal jako oprávněný. Těsně před plánovaným vystoupením před početným publikem aby ve Svépravicích mužského zpěváka pohledal. Někteří by se bývali zřekli svého otcovství, jen aby nemuseli do světla ramp. Zdálo se, že již ohlášené číslo skončí neslavně. Situaci zachránily Petra Čížková, Šárka Dryjová a Helena Vaverková, které byly narychlo kooptovány do původně mužského sboru a spolu s Alešem Vaverkou a obecním knihovníkem vánoční skladbu před kapličkou přednesly. S vděčností konstatujeme, že čest svépravských otců zachránily svými hlasy místní ženy.

Po zaznění posledních tónů pozvali zástupci obce přítomné k malému pohoštění, které jen umocnilo slavnostní náladu. Počet účastníků se přiblížil stovce a s trochou nadsázky lze říci, že se u kapličky k vítání adventu sešly celé Svépravice.

 

Pozvánka : Fotografie z akce :   
Pozvánka na rozsvícení vánočního stromu

 Odkaz na fotogalerii

 

 

 


 

   Cestovatelská beseda „Polsko - na kole do Krakova”.

 

       Zatím poslední z cestovatelských besed v Obecní knihově plánovaná na 31. říjen měla na naše poměry dramatickou předehru. V pátek dopoledne obdržel knihovník telefonát od jednoho z protagonistů pořadu o cestě do Arménie a Gruzie  Martina Jílka s nemilou zprávou, že jeho žena Veronika, druhá z cestovatelů onemocněla a její účast na přednášce je vyloučena. Vzhledem ke krátké době do plánovaného zahájení akce nebylo možno besedu odvolat. Martin se nabídl, že v nejhorším případě přijede na otočku do Svépravic sám a pořadem posluchače provede i jménem své manželky. Nakonec bylo rozhodnuto přistoupit k náhradnímu programu. Plánovaná beseda o kavkazských zemích slibuje příliš atraktivní téma na to, aby neproběhla za optimálních okolností. Po vzájemné dohodě s cestovateli bylo nakonec rozhodnuto, že ji knihovna a obec Svépravice uvedou v náhradním termínu, který bude včas ohlášen. Následně byl osloven Tomáš Krejčí, jež po překonání prvotního šoku přislíbil  připravit sérii fotografií na následující prezentaci.

 

         Tématem sobotního setkání tak se stalo Polsko, tedy cesta ze severní Moravy do Malopolského vojvodství, kterou v létě tohoto roku s kolem  projeli Květoslava, Josef a Tomáš Krejčovi spolu s Alenou a Václavem Bendlovými. Na 430-ti kilometrové trase navštívili během 9 dnů postupně města Těšín, Scoczów, Bialsko-Bialou, Zator, Krakov, Kalvárii Zebrzydovskou, Wadovice a Karvinou. Předmětem jejich zájmu se kromě přírodních zajímavostí zmíněného regionu staly kulturní památky především sakrální povahy. Vrcholem cesty se stal pobyt v Krakově jednom z nejkrásnějších měst nejen v Polska, ale patrně celé střední Evropy. Četné kontakty s místními obyvateli s minimální jazykovou bariérou přispěly k prohloubení pozitivních dojmů, které Polsko a Poláci na cyklotrempech zanechali. Zajímavé bylo též setkání se skotským dálkovým cyklistou Allanem, který se na kole za 20 euro již třetí měsíc potuloval po kontinentu, projel několik zemí včetně naší vlasti a pro něhož byl Krakov poslední zastávkou, odkud se letecky vracel domů plnit manželské povinnosti.

 

         Promítání se zúčastnilo 22 příchozích. Již podruhé se přespolní téměř vyrovnali počtem domácím návštěvníkům, což nás velmi těší a svědčí o dobré propagaci akcí obce a obecní knihovny směrem do okolí. Zvláště milá a překvapivá byla návštěva dvou dam z Červené Řečice, které informaci o konání akce získaly při procházce přes Svépravice z obecní vývěsky. Nižší procentuální zastoupení místních občanů mohla kromě chřipkové epidemie způsobit též souběžně běžící taneční soutěž na kanále veřejnoprávní televize.

 

Obrázky z cesty a z besedy :   
Fotografie z cesty a z besedy  

 


 

  Turistická výprava „Cesta krajem tří přehrad" :

  

       S druhým ročníkem turistické výpravy, jejímž tématem byly přehrady v okolí Svépravic si stejně jako loni pohrálo počasí. Déšť vystřídalo tropické horko. Obavy o účast v takto svízelných podmínkách se naštěstí neukázaly jako opodstatněné a počet pochodníků příjemně překvapil. Velkým pozitivem se stala návštěva dvanácti turistů pelhřimovského odboru KČT, kteří přijali pozvání organizátorů a stali se největší skupinou na startu.

 

      Zvolit se dalo ze tří tras, z nichž nejdelší dvaadvacetikilometrová vedla okolo tří přehrad přes Sedlici, Želiv a  Červenou Řečici. Na tuto vzdálenost se v poledním žáru vydalo sedm účastníků. Čtrnáctikilometrovou cestu okolo dvou přehrad přes Sedlici a Želiv si vybralo 44 pochodníků včetně všech dětí, jejichž výkon byl za stávajících podmínek obdivuhodný.  Pět osob zvolilo trasu osmikilometrovou, v blízkém okolí Svépravic, kterou její tvůrce označil za kočárkovou. Zde se odehrálo patrně největší drama, když naši holandští sousedé nenavyklí horkým středoevropským létům a pěší turistice, sešli z turistické značky a najednou se ocitli mimo trasu v sousední Sedlici. Tím se jejich putování neplánovaně prodloužilo, což se neblaze projevilo na jejich fyzické kondici. Záchranou se jim stal pohár pelhřimovského Poutníka, který jim byl v cílovém prostoru operativně nabídnut. O jejich „utrpení“ byl selfie metodou natočen krátký film, který  při vhodné příležitosti promítneme v původním znění bez titulků. Tři účastníci se objevili na startu s jízdními koly, na kterých absolvovali dvacet dva kilometry.

 

        Po dosažení cíle obdržel každý účastník špekáček k opečení a nápoj. Poté následovalo tradiční posezení, k němuž se připojila i řada sousedů, kteří se na trasy neodvážili. S nimi se počet účastníků akce přehoupl vysoko přes sedmdesát a překonal tak loňskou účast.

 

        Během večera se rozšířila milá zpráva, že se v jedné svépravické rodině narodila dcerka, v jejíž osobě získávají Svépravice novou občanku a Obecní knihovna budoucí čtenářku.

 

 

  

Pozvánka: Mapa: Fotografie :

 

Pozvánka na akci

Mapa pochodu

 

Fotografie z pochodu

 

Přehled tras :  

 

Trasa I (22 km) : Svépravice - dřevěný most - červená turistická značka do Červené Řečice (přes rozcestník „Na Vyhlídce“, hráz Sedlické přehrady-rozcestník „Sedlická přehrada“, hydroelektrárnu-rozcestník „U Hydroelektrárny“, hráz Malé přehrady- rozcestník „Vřesník –přehrada“, Želiv-rozcestník „Želiv-klášter“, chaty Metrostavu – rozcestník „Metrostav RS“) - žlutá turistická značka na rozcestník „Mokřiny“ (přes Brtnou) - zelená turistická značka do Svépravic

 

Trasa II (14 km) : Svépravice - dřevěný most - červená turistická značka do Sedlice (přes rozcestník „Na Vyhlídce“) - po silnici na odbočku na hydroelektrárnu - červená turistická značka do Želiva (přes hydroelektrárnu-rozcestník „U Hydroelektrárny“, hráz Malé přehrady- rozcestník „Vřesník –přehrada“) - zelená turistická značka do Svépravic ( přes rozcestník „Haštal“)

  

Trasa III (8 km) : Svépravice - dřevěný most - červená turistická značka na rozcestník „Na Vyhlídce“ - žlutá turistická značka na rozcestník „Mokřiny“ - zelená turistická značka do Svépravic

 


 

    Druhý ročník „Májového koncertu začínajících umělců":

 

  

      V den svátku práce proběhl v kulturním salónku druhý ročník „Májového koncertu začínajících umělců", který  se ve srovnání s loňským rokem rozrostl na 8 vystupujících. Postupně zazněly skladby pro kytaru, housle, zobcovou flétnu, příčnou flétnu a klávesy. Na výkonech jednotlivých umělců byl od minula znát umělecký vzestup a pokud budou takto pokračovat, další ročníky již nebudou moci nést název „koncert začínajících umělců". Jedinou vadou na kráse byla absence chlapeckých umělců, na které nezbývá než dále čekat. Mimo plánovaný program koncertu vystoupila Dana Isternitzová coby nejmladší účastnice. Na zobcovou flétnu zahrála skladbu „Běžela ovečka". Po skončení koncertu následovalo krátké posezení s pohoštěním vystupujících a posluchačů. Dík patří rodičům jednotlivých účinkujících a Marii Hlomové za uvádění vystupujících. Stržen atmosférou koncertu požádal Tomáš Krejčí z Pelhřimova o členství v obecní knihovně ve Svépravicích a stal se jejím letošním 43. čtenářem.

 

 

  

Pozvánka :

 

Program koncertu :

 

Fotografie z koncertu :

 

Pozvánka na 2. ročník májového koncertu Program 2. ročníku májového koncertu Odkaz na fotogalerii

 

 


 

     Turnaj v kuličkách, utkání ve vybíjené a tradiční pálení čarodějnic :

 

   Poslední dubnový podvečer se mohla nejmladší generace ve Svépravicích seznámit s tradiční jarní hrou svých otců a dědů „v kuličky". Díky přátelské výpomoci Ivany Krejčové a Tomáše Krejčího se podařilo zajistit dnes již težko dostupné hliněné kuličky, které plagiáty z východních zemí nemohou nahradit. Z původně plánovaného turnaje i s přispěním špatného počasí sešlo neboť u důlku se setkalo pouze sedm hráčů - čtyři děti a tři zástupci starší generace. Následné hry byly proto pojaty jako seznámení s touto hrou pro mládež a pro starší jako oprášení zapomenutých dovedností. Shoda ohledně pravidel byla dosažena až po delší diskuzi. V proběhnutých hrách opanovali pole starší hráči, kteří svým výkonem dali najevo, že mladá generace se má v tomto ohledu ještě mnoho co učit. Myšlenku turnaje by bylo vhodné oprášit za lepšího počasí a většího počtu hráčů.

     Podvečer poté pokračoval plánovanými zápasy ve vybíjené. V prvním se proti sobě postavili zástupci mladé a střední generace. Tento souboj skončil tragickou porážkou mladé generace a z tohoto důvodu v dalších zápasech proti sobě nastoupila smíšená družstva. I když nemohli vyhrát všichni, skončilo toto sportovní klání všeobecnou spokojeností ze společného zážitku.

    Vyvrcholením večera bylo zapálení vatry a tradiční oslavy svátku čarodějnic se vším co k tomu patří. Akce se protáhla do pozdních nočních hodin.

  

 

Pozvánka :

 

Fotografie z akce :

 

Pozvánka na akci Obecní knihovny a Obce Svépravice Odkaz na fotogalerii

 

 


 

    Cestopisné vyprávění Jakuba Krejčího „Severní Indií za kaprem až do Nepálu:

 

 

    V sobotu 11.4. jsme se s Jakubem Krejčím podívali na sever Indie a do Nepálu. K obrazové projekci bylo poprvé použito elektrické promítací plátno což dává knihovně a obci více možností k budoucímu využití kulturního salonku. Akce byla též šířeji prezentována na plakátových plochách sousedních obcí, což by mělo napomoci přilákat další zájemce a šířit kulturu a osvětu i za hranice obce. Překvapení byl vyšší počet přespolních, kteří mezi 28 účastníky přesáhli jednu třetinu. Nejvzdálenější zájemci přijeli až z Jiřic, což svědčí o atraktivitě tématu a pověsti, které se cestovatel Jakub oprávněně těší.

 

     Samotný pořad předcházela malá slavnost, když byly vyhlášeny nejlepší čtenářky Obecní knihovny za rok 2014, Dana Kvášová za dospělé, jejíž cenu ochotně převzala tchyně Květoslava a Monika Repáčová mezi mládeží, která se stala již podruhé čtenářem roku. Ani ona bohužel nebyla přítomna a tak  cenu převzal s lehkými rozpaky její otec, starosta obce, který se těsně před vyhlášením pokusil zmizet ze sálu, což mu naštěstí nebylo umožněno.

 

      Protagonista večera Jakub Krejčí navštívil spolu se třemi dalšími cestovateli Indii a Nepál na přelomu loňského a letošního roku a strávil v těchto zemích tři velmi zajímavé týdny. Úvodem charakterizoval obě země pomocí vybraných geografických a demografických údajů, které pro lepší představu přítomných porovnával s realitou v České Republice. Poté přešel k prezentaci 490 fotografií, které dokumentovaly průběh cesty do jednotlivých oblastí, každodenní život v indii a Nepálu a významná místa z duchovního i turistického hlediska. Zajímavá byla série fotografií přibližující trek na 3778 m vysoký Gangi Peak. Vyprávění oživila také prezentace rozličných předmětů dovezených z cesty, jakož i bankovek a mincí různých nominálních hodnot, které se, poté, co prošly publikem, majiteli  do posledního měďáku vrátily. To svědčí o vysoké morální úrovni návštěvníků akcí knihovnou pořádaných.

 

     Vzhledem k prodlužujícím se dnům byla akce zahájena za plného světla, což snižuje kvalitu projekce. Provizorní zatemnění salonku se ukázalo jako ne zcela optimální a bude třeba se otázkou zastínění oken vážně zabývat. Dále by vhodné zařadit do nabídky občerstvení též nealkoholický nápoj, aby si kromě přátel kofeinu a chmele přišli na své i řidiči, abstinenti, mládež, těhotné a kojící matky. I přes pozitivní vývoj, který je na akcích knihovny patrný, je vždy stále co zlepšovat

 

 

 

 

 Pozvánka : 

 

Obrázky z cesty a z besedy :

 

 
Pozvánka na cestopisné vyprávění do knihovny Svépravice Odkaz na fotogalerii  

 

 

 


 

     2. ročník turnaje v karetní hře „Prší” a 2. ročník soutěžní ochutnáky pálenky o čestný titul Mister nebo Mistress pálenka 2015. 

 

     Druhý ročník karetního turnaje a soutěžní ochutnávky pálenky doznal oproti loňsku několika  změn, z nichž největší bylo zapojení Obce Svépravice do organizace.  Tým pořadatelů se rozrostl o starostu a prvního radního. Akce byla přesunuta do bývalé školy s ohledem na zázemí,  které tato budova poskytuje.

        Turnaj v karetní hře „Prší“ se proti prvnímu ročníku rozrostl na 32 hráčů  včetně loňské mistryně Marie Hlomové. Vlastní hra byla zahájena s zhruba čtvrthodinovým zpožděním způsobeným nedochvilností  některých účastníků a probíhala v osmi skupinách po čtyřech  hráčích, kteří se spolu utkali v šesti kolech základní části.  Z nich vzešlo 8 semifinalistů. 

          Následné finále, ve kterém se setkali domácí Jakub a Milan Vávrovi s hostujícími Lídou Klímovou a Alešem Uttendorfským, vyznělo lépe pro mimosvépravické hráče. Čtvrtá příčka patřila zástupci střední generace Milanu Vávrovi, jako třetí se umístila jediná žena v závěrečném kole Lída Klímová, druhým místem obohatil rodinnou síň slávy Jakub  Vávra a vítězství si odnesl Aleš Uttendorfský, který si tak vylepšil  loňské semifinálové umístění a stal se mistrem Svépravic pro rok 2015. Všichni účastníci finále si odnesli drobné ceny, diplomy z dílny Moniky Repáčové a vítěz se mohl těšit z poháru věnovaného spolupořádající obcí.

          Přestávku před soutěžní ochutnávkou vzorků pálenky využili pořadatelé k pozvání přítomných na guláš z divočáka, který byl předchozího dne osobně uvařen starostou  a oběma místostarosty. Všichni tři sklidili zasloužené uznání  účastníků večera a projevili schopnost, jež by bylo škoda při některé z dalších akcí nevyužít.

          Tímto okamžikem skončila akce pro děti a mládež a přistoupilo se k dlouho očekávané ochutnávce, do které se zaregistrovalo 17 vzorků. Organizátory mile překvapila  především paní Jiřina Dvořáková, jejíž aktivní účast se vzorkem pálenky opravdu nečekali. Soutěžní porota se rozrostla na osm členů. K osvědčeným porotcům zoceleným loňským ročníkem se přidaly nové tváře. V první komisi, která v úvodní části  posuzovala devět vzorků tak zasedli Klára Repáčová, Ondřej Minka, Jaroslav Čížek a Remco Dikstaal. Druhou komisi s osmi ochutnávanými vzorky tvořili Renate Cooymanns, Alena Bendlová, Dušan Repáč a Daniel Ecler. Krátce po zahájení degustace došlo ke kuriózní situaci.  Do první komise se neočekávaně infiltroval Aleš Vaverka a se slovy,  že tvoří nezávislou komisi se jal ochutnávat vzorky ze sady Jaroslava Čížka. Přes nadšení pro věc a znalost problematiky, kterou prokázal, však již nemohl být kooptován do komise, zvláště když jej čekala cesta domů pěšmo se dvěma malými dětmi, která si vyžadovala  naprostou koncentraci a střízlivou mysl otce rodiny. Jeho erudované  vystoupení ovšem pořadatelům neuniklo a Aleš se stává kádrovou  rezervou pro budoucí ročníky. V prvním kole ochutnávky vybraly obě komise  ze svých vzorků vždy tři nejlepší, které postoupily do finálového kola. V něm posuzovaly, nyní již spojené komise, všech šest vzorků dohromady. Po vyhodnocení výsledků mohlo být přistoupeno k jejich vyhlášení. Toho se osobně odmítl zúčastnit technický ředitel, který se s vědomím konečného pořadí oprávněně obával z nařčení od věčného stěžovatele Jaroslava Čížka  ze zmanipulování výsledků ochutnávky. Obava se ukázala jako opodstatněná, neboť jako třetí se umístila se svým vzorkem Marie Hlomová, která tak po loňském vítězství v karetním turnaji získala úspěch v soutěži ještě prestižnější. V okamžiku vyhlášení druhého místa došlo k situaci, kterého se pořadatelé obávali. Opakovaný úspěch loňského vítěze Dušana Repáče podnítil již zmíněného Jaroslava Čížka k podání protestu a hlasitému vyslovení nedůvěry k čistému průběhu soutěže. Výbušnou atmosféru poněkud uklidnilo vyhlášení vítěze, kterým se přes temná proroctví nestal další zástupce radnice, ale František Kratochvíl, jehož vzorek mu přinesl ocenění Mistr pálenka 2015. Poctivost pořadatelů a nestranné rozhodování komise bylo zachráněno a dobré jméno radnice bylo očištěno následnou veřejnou ochutnávkou.

      Volná zábava s konzumací jednotlivých vzorků pokračovala v neztenčené míře až do půlnoci, kdy byli pořadatelé nuceni budovu školy vyklidit a poslat zbylé účastníky do hasičského klubu k pokračování zdárně načatého večera.

       Celé akce se zúčastnilo dle střízlivých odhadů minimálně 60 místních i přespolních.

 

Pozvánka na akci :

 

 Výsledky karetního turnaje :

 

Výsledky soutěžní ochutnávky:

 

Pozvánka na akci Výsledková listina 2.ročníku karetního turnaje   Výsledky 2.ročníku ochutnávky pálenky
 Fotografie z karetního turnaje:  Fotografie z ochutnáky pálenky:  
 Fotogtafie z 2. ročníku karetního turnaje  Fotografie z 2.ročníku ochutnávky pálenky  

 


 

    Cestovatelská beseda „Rumunskými horami - převážně po svých”.

 

        Další cestovatelská beseda nás zavedla prostřednitcvím Jana Hloma, Daniela Eclera a Ondřeje Minky do rumuských hor, které společně navštívili v létě 2013. Svým vyprávěním a promítáním fotografií nás seznámili s krásami rumunských pohoří, včetně nejvyššího Fagaraše a známého Retezatu. Na svém měsíčním putování zdolali několik vysokohorských vrcholů a navštívili i nejznámější horská jezera. Svou cestu zakončili návštěvou českých vesnic Svatá Helena, Bígr, Gernik, Rovensko a Eibental v oblasti Banát v době konání krajanského kulturního festivalu.

      Nezapomenutelnými zážitky bylo setkání s jinými cestovateli různých národností i s domácími obyvateli, i když některá z nich nebyla vždy příjemná. 

      V závěru besedy došlo i na dotazy z publika, kterých bylo na zvyklosti z minulých přednášek mnoho, což svědčí o zájmu svépravických obyvatel a atraktivitě tématu. Zážitky z besedy lehce snížily technické problémy projektoru, které nedovolily reprodukovat fotografie v zamýšlené kvalitě. Získání odpovídající techniky do majetku obce se stává výzvou, na které je potřeba usilovně pracovat.

     Besedy se zúčastnilo celkem 27 osob, včetně zastkupkyně tisku Anety Slavíkové, která o jejím průběhu publikovala v Pelhřimovkém deníku článek

 

 

 Pozvánka :  Obrázky z cesty po Rumunsku a z besedy :  
Pozvánka na besedu  Obrázky z besedy  

 


 

  Druhý ročník novoročního turnaje v „Člověče nezlob se!”.

 

    3.1.2015 proběhl v kulturním salónku Obecního domu ve Svépravicích 2. ročník novoročního turnaje ve hře „Člověče nezlob se”, kterého se zúčastnilo 24 aktivních hráčů všech věkových kategorií.  Proti prvnímu ročníku došlo v zájmu urchlení jednotlivých her k částečným změnám pravidel, což umožnilo v základní části odehrát čtyři kola. Do semifinále postoupilo sedm nejlepších přímo, osmý byl určen losem ze tří hráčů se stejným bodovým výsledkem. Tímto šťastným semifinalistou se stala Zuzana Točíková, kterou štěstí neopustilo ani ve finále. Samotné semifinálové hry byly napínavédo poslední chvíle a o postupujících rozhodovaly pouze jedno až dvě hrací pole. Finále se stalo čistě dámskou záležitostí. Utkaly se v něm Veronika Hlomová, Michala Macková a Zuzana Točíková za generaci dětí a Daniela Šafránková reprezentovala méně úspěšnou generaci rodičů. Tyto hráčky si rozdělily ceny v následujícím pořadí : 4.místo Michala Macková, 3.místo Veronika Hlomová, 2. místo Daniela Šafránková a pohár pro vítěze odvezla do Popelištné Zuzana Točíková.

 

 

 Pozvánka : 

 

Výsledková listina turnaje :

 

Fotografie z turnaje :

 

Pozvánka na akci knihovny a obce Svépravice  Výsledková listina turnaje  OBRÁZEK : foto_clovece_2.jpg